Zarządzanie projektami informatycznymi ewoluuje i transformuje się wraz z rozwojem technologii. Ostatnią z nowości jest „Zarządzanie zespołem wirtualnym”. W obliczu pandemii, takie zarządzanie, wydaje się być najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla wielu firm. Pracownicy takie projektu mogą mieszkać w innych krajach, miastach, kontynentach, być w dowolnym miejscu na ziemi, z dostępem do internetu, aby móc sprawnie realizować założenia projektu Zarządzania zespołem wirtualnym, czy po prostu pracować.
Obecnie, w dobie cloud camptingu, chmury obliczeniowej, rozwiniętej World Wide Web, praca zdalna, na odległość, jest czymś normalnym, nie wzbudza już żadnego zdziwienia ani zaskoczenia. Pracownicy, w zarządzaniu zespołem wirtualnym, mogą swobodnie korzystać ze współdzielonych zasobów internetowych. Sprzyja to realizacji nawet dużych projektów, podczas nieobecności fizycznej pracowników. Sytuacja ta pokazuje, jak ważne są indywidualne zasoby ludzkie każdego z pracowników. Praca grupowa wraz z rozwiniętym internetem, umożliwia skuteczną i efektywną pracę na odległość. Dodatkowo podnoszą też wydajność całego zespołu wirtualnego, ponieważ odpowiednio zarządzany zespół wirtualny potrafi pracować nawet 24 godziny na dobę. Sprzyja to realizacji wszystkich projektów, w określonym terminie, a nawet przed nim. Odległe od siebie o wiele kilometrów zespoły pracy mogą skoordynować swoją pracę do wszystkich stref czasowych, tak aby praca ta była najmocniej wydajna i przynosiła korzyści.
Za optymalne wykorzystanie zarządzania zespołem wirtualnym odpowiada przede wszystkim organizacja. To właśnie procedury i ustalane zasady pozwalają na wykorzystanie potencjału takiego rozwiązania pracy zdalnej. Odpowiednio zarządzany zespół wirtualny potrafi pracować latami, bez bezpośredniego widzenia siebie nawzajem, szczególnie gdy stosowana jest jednorodna metodyka postępowania każdego dnia i dla każdego pracownika jednakowa. Wtedy każdy pracownik czuje się dobrze w zespole i tym chętniej realizuje powierzone mu zadania.
Zarządzanie zespołem wirtualnym jest dobrym rozwiązaniem też z uwagi na brak dojazdów do miejsca pracy, a więc oszczędność czasu i wysiłku fizycznego. Wiedza ogólna posiadana przez szefostwo oraz pracowników pozwala w optymalny sposób wykorzystać zasoby sieci internetowej. Obecnie modne jest stosowanie zespołu wirtualnego wraz z wykorzystaniem chmury obliczeniowej. Przesyłane dane i materiały w sieci internetowej, są możliwe do edytowania, nawet w czasie rzeczywistym. To znaczy, że jeden pracownik np. w Azji, edytuje dany plik, a trzej inni pracownicy np. w Europie, widzą na bieżąco jak ten plik się zmienia. Umożliwia to doskonałą koordynację wszystkich sektorów firmy. Zwiększa się więc spójność rozwiązania stosowanego w zarządzaniu zespołem wirtualnym i umożliwia monitorowanie postępów pracy przez szefostwo i menadżerów, na bieżąco.
Platformy informatyczne są coraz bardziej dostosowywane do zarządzania zespołem wirtualnym. Testowanie takiego rozwiązania zwiększa powodzenie każdego projektu informatycznego. Użytkowanie danego rozwiązania wiąże się z wypracowaniem określonych procedur, działań, które można z powodzeniem stosować przy kolejnych projektach. Stosowanie zarządzania zespołem wirtualnym z wykorzystaniem chmury obliczeniowej może być z powodzeniem stosowane również przy małych projektach oraz małych zespołach badawczych.
Muszę podkreślić, że znaczącą zaletą trzymania danych w chmurze jest ich bezpieczeństwo, nawet w 1-osobowej działalności gospodarczej. Komputer, lub dysk mogą zostać uszkodzone i dane zostaną stracone.